Rodzaje ludzkich pasożytów. Robaki u człowieka

pasożyty ludzkie robaki

Pasożyty to organizmy zwierzęce lub roślinne, które wykorzystują inny organizm jako środowisko swojego życia i zdobywania pożywienia. Najczęstszymi pasożytami ludzkimi są organizmy zwierzęce, które wywołują choroby. Nauka wyróżnia parę tysięcy odmian pasożytów wewnętrznych, czyli przebywających wewnątrz ciała człowieka. Wśród nich są: pierwotniaki, obleńce i płazińce.
Są również pasożyty zewnętrzne, żyjące na powierzchni ciała żywiciela i jako pokarm wykorzystujące jego płyny ustrojowe. Wśród tego rodzaju organizmów cudzożywnych są: komary, wszy, świerzbowce i kleszcze.

Pasożyty przewodu pokarmowego

Zakażenia pasożytami przewodu pokarmowego jest najczęściej skutkiem niedostatecznej higieny - zwłaszcza zbyt rzadkim myciem dłoni i niedostatecznym myciem warzyw i owoców. Pasożyty również atakują częściej z powodu mody kulinarnej na jedzenie surowego mięsa i ryb.

Pasożyty w przewodzie pokarmowym osobom zdrowym nie są w stanie wyrządzą większej krzywdy. Niestety dla osób z osłabioną odpornością pasożyty mogą być groźne, bo łatwiej opanowują organizm i wywołują choroby.
W ludzkim przewodzie pokarmowym osiedlają się robaki - tasiemce czyli robaki płaskie i obleńce czyli robaki obłe.

Glista ludzka
glista ludzkaOsiąga około 40 cm długości i ma obły kształt ciała o barwie bladoróżowej. Dorosłe samice żyją w jelicie cienkim i składają dziennie do 200 tysięcy jaj, które z kałem człowieka wydostają się na zewnątrz. Po kilku tygodniach w jajach rozwijają się larwy i czekają na połknięcie przez kolejnego żywiciela. Glista jest pasożytem występującym tylko u jednego żywiciela, a kolejnym żywicielem jest również człowiek. Lamblia

Lamblia  Ogoniastek jelitowyInaczej - ogoniastek jelitowy wywołujący jedną z najczęściej występujących chorób pasożytniczych u ludzi, psów i kotów – giardiozę. Za pomocą przyssawki pasożytuje u ssaków na komórkach nabłonkowych jelita lub pęcherzyka żółciowego. Do zarażenia dochodzi w wyniku spożycia pokarmu lub wody skażonej ludzkim kałem ludzkim. Kolonizuje środkowy odcinek przewodu pokarmowego – dwunastnicę i jelito czcze.
Węgorek jelitowy

Wywołuje chorobę o nazwie węgorczyca, a bytuje w organizmie człowieka, owiec, świń, bydła, żab, psów, a nawet w roślinach. Występuje stosunkowo rzadko, jest nieduży i pasożytuje w jelicie cienkiego, przy czym pasożytują tylko samice. Zarażenie człowieka następuje przez zetkniecie skóry z nitkowatymi inwazyjnymi larwami pasożyta. Objawy chorobowe dotyczą przede wszystkim układu pokarmowego. 

Tasiemiec uzbrojony

Tasiemiec uzbrojonyŻywiciel pośredni, to świnia. Człowiek zaraża się przez spożycie zarażonej wieprzowiny. Jaja mogą też przenosić się z człowieka na człowieka przez zakażone nimi ręce, żywność, wodę. Zakażenie następuje przez spożycie zakażonego kawioru lub rybiego mięsa - niedogotowanego, surowego, niedosmażonego lub też źle uwędzonego. Jest największym ze wszystkich pasożytów bytujących w organizmie ludzkim – starsze osobniki dochodzą nawet do 15–20 m długości!

Włosogłówka

włosogłówka
Robak w kształcie nitki długości do 5 cm, który powoduje włosogłówczycę. Jaja wydalane z kałem nie wywołują zarażenia.  Człowiek zaraża się, spożywając produkty zanieczyszczone jajeczkami zawierającymi larwy. W zarażeniu pośredniczą muchy, które przenoszą jaja z odchodów i gleby na produkty spożywcze. Ogniwem pośrednim są brudne ręce.Owsiki

Powodują owsicę. Robaki długości kilku milimetrów przysysają się do ścian jelita. Zaś jaja składają w fałdach skóry w okolicy odbytu, wypełzając głównie nocą. Charakterystycznym objawem chorobowym owsicy jest zaczerwieniona skóra i świąd okolicy odbytu utrudniający zasypianie, wzmożona pobudliwość nerwowa, ból głowy, brak apetytu, nudności, bóle w jamie brzusznej.

lek na pasożyty jaki?
Rodzaje ludzkich pasożytów. Robaki u człowieka Rodzaje ludzkich pasożytów. Robaki u człowieka Reviewed by Blogger on 12:19 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.